Czy rok ziemski zawsze trwał tyle samo?
Akurat tak się składa, że dzisiaj kończy się 2013 rok. Cały ten rok trwał 365 dni. Zastanawiam się jednak, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że rok nie zawsze trwał 365 lub 366 dni? Spróbuję Wam to wyjaśnić.
Paleontolodzy od zawsze szukali dziury w całym próbując odtworzyć historię życia na naszej planecie. Każdy paleontolog posługuje się świętą wręcz maksymą, że "teraźniejszość jest kluczem do przeszłości".
Jakież było więc zdziwienie, kiedy się okazało, że czas jest jednym z elementów, który zmieniał się w... czasie!
Funkcjonując na co dzień posługujemy się jednostkami czasu - minutami, godzinami, dniami, tygodniami, miesiącami i w końcu latami (choć można przytaczać jeszcze wiele innych - wiekami, epokami i tak dalej, i tak dalej). Wszystko wyglądało w porządku, dopóki nie okazało się, że długość dnia i lat zmieniła się znacznie na przestrzeni ostatnich milionów lat.
Paleontolodzy, którzy badali korale wykazali, że zarówno niektóre współczesne jak i prehistoryczne gatunki mają linie przyrostowe na swoich szkieletach. Okazało się, że korale te są świetnym narzędziem do sprawdzenia długości roku, bo prehistoryczne korale mają swoich współczesnych potomków.
I jak to na paleontologów przystało zaczęli sprawdzać linie przyrostowe korali sprzed 400 milionów lat. Szok był niemały, kiedy wyszło na jaw, że coś się mocno nie zgadza, bowiem wyniki pokazały, że rok trwał ponad 400 dni.
Kiedy wydawało się, że to pomyłka, kilka innych grup naukowców potwierdziła te obliczenia.
Pojawiające się później badania geofizyczne i astronomiczne udowodniły, że Ziemia obraca się wolniej, to znaczy mamy dłuższe dni i automatycznie jest ich coraz mniej w ciągu roku.
W dołączonej tabelce zobaczycie jak zmieniało się to w czasie ostatnich kilkuset milionów lat.
Nie mniej w imieniu swoim życzę Wam wszystkiego najlepszego w nowym 2014 roku, aby nigdy nie zabrakło Wam czasu na Wasze pasje i zainteresowania! :)