Eduscience

Geolodzy omawiający znalezisko. Fot. Piotr Olejniczak

Rozdział II – praca geologa

Piotr Olejniczak

Jak wygląda praca geologa? Czym właściwie się zajmuje? Postaram się przybliżyć Wam nieco postać geologa.

Będąc geologiem zapomina się o granicach państw. Kiedy rusza się na badania terenowe istnieją tylko granice struktur geologicznych, pasm górskich, czy krain.  
Geolodzy zajmują się poznawaniem naszej planety, dlatego nie mogą i nie ograniczają się jedynie do małego regionu. Badania terenowe często ciągną się miesiącami, a nawet latami. Wszystko po to, żeby jak najlepiej poznać to, co się działo i dzieje z Ziemią.
                Ale geologa, to nie tylko praca w terenie. To również badania mikroskopowe, badania laboratoryjne i różnego rodzaju pomiary.
Naukowcy stosują dostępne metody badań, żeby jak najlepiej opisać, poznać, zrozumieć i wytłumaczyć to, co zaobserwowali w terenie. Wszystkie badania kończą się wydaniem publikacji, w której można przeczytać o wynikach ich pracy.
Oczywiście to nie jedyne zadania stawiane przed geologami. Bardzo ważne jest poszukiwanie złóż surowców, które można będzie później wykorzystywać. Przy budowach dużych budynków, dróg, czy innego rodzaju dużych inwestycjach konieczne jest wcześniejsze rozpoznanie geologiczne podłoża, żeby budowle mogły nam bezpiecznie służyć od momentu ich powstania. Geolodzy mają również dużo pracy, kiedy zostaną zaobserwowane np. ruchy masowe w postaci osuwisk. Są wtedy odpowiedzialni za zabezpieczenie terenu i za ewentualną ekspertyzę, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy jest bezpiecznie i czy nie trzeba na przykład ewakuować ludzi z zagrożonych terenów.

Przykłady pracy geologów można tutaj mnożyć w nieskończoność. Nie mówi się o tym na co dzień, ale ich praca wpływa na nasze codzienne życie. Jeżdżąc samochodem tankujemy paliwo, które pochodzi z ropy znajdowanej przez geologów, kupując pierścionek u jubilera bierzemy do ręki metal szlachetny odkryty przez geologów i piękny kamień, który również musieli znaleźć.
Idąc po kamiennej kostce brukowej chodzimy po skale, która została wydobyta z kamieniołomu pod ścisłym nadzorem geologa. Pomimo tego, że o pracy geologów nie mówi się na co dzień, to ich działania wpływają na nasze codzienne życie.
Wszystko o czym tutaj wspomniałem, to tylko nieliczne przykłady ich pracy, bo przecież jest jeszcze mnóstwo dziedzin nauki związanych z geologami; przykładowo: wulkanologia, sejsmologia, petrografia, tektonika, sedymentologia, geochemia, geofizyka, geotechnika i tak dalej...
Dlatego geologia jest nauką, w której prawie każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie ;)

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej