Eduscience

Listopadowe wspomnienia cz.1 - Profesor Stanisław Siedlecki

Katarzyna Jankowska

Kiedy za oknem hula wiatr i śnieżyca, a prawie cały dzień jest ciemno, to dobry moment by wrócić do przeszłości. W listopadowym blogu chciałabym przypomnień sylwetki wybitnych postaci polskiego polarnictwa. Nasz cykl otwiera postać Profesora Stanisława Siedleckiego pomysłodawcy, budowniczego i patrona Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie.

Profesor Siedlecki urodził się w Krakowie 17 października 1912 r. jako syn Profesora zoologii Michała Siedleckiego. Studiował fizykę i matematykę, najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie a później na Uniwersytecie Warszawskim. Dyplom magisterski z geologii i paleontologii uzyskał podczas Drugiej Wojny Światowej na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z geologii obronił w 1949 r.

W wieku 19 lat brał udział w pierwszej Polskiej Ekspedycji Polarnej na Wyspę Niedźwiedzią (1932-1933. Wraz z Czesławem Centkiewiczem i Władysławem Łysakowskim spędzili tam 13 miesięcy prowadząc obserwacje meteorologiczne. 

W latach 1934 i 1936 brał udział w dwóch letnich wyprawach na Spitsbergen. Podczas pierwszej z nich prowadzono prace topograficzne oraz badania geologiczne na Ziemi Torella (Południowy Spitsbergen). Druga ekspedycja, w której uczestniczył dokonała 850 kilometrowego trawersu Spitsbergenu z południa na północ.

W 1956 był liderem Ekspedycji Rekonesansowej, która wybrała miejsce posadowienia Polskiej Stacji Polarnej a rok później Ekspedycji Założycielskiej, która Stację zbudowała.

Stanisław Siedlecki zmarł w Łodzi 7 marca 2002. 

W 50-tą rocznicę powstania, Polska Stacja Polarna w Hornsundzie otrzymała jego imię.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej