Eduscience

Studnia na lodowcu Hansa, fot. P. Strzelewicz

Studnia na lodowcu Hansa

Dagmara Bożek-Andryszczak

Wczoraj, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, wybraliśmy się na pobliski lodowiec Hansa w celu przeprowadzenia cotygodniowych pomiarów ruchu i topnienia lodowca. Przy okazji trafiliśmy na jedną z ciekawych i niebezpiecznych form – studnię.

Form glacjalnych czyli lodowcowych jest wiele, ale tzw. studnia należy do jednej z niebezpieczniejszych dla człowieka. Woda spływająca w dół lodowca żłobi koryta, mniejsze lub większe; czasem łączą się one w jeden ciek o dość silnym nurcie. W wyniku wymywania lodu powstaje bardzo śliska rynna zakończona otworem, wytopionym w pokrywie lodowca, który niekiedy może być bardzo głęboki. Wpadnięcie do takiej studni w najgorszym wypadku może się skończyć śmiercią, dlatego w czasie wędrówek po lodowcu trzeba zwracać baczną uwagę na takie miejsca.

Nam na szczęście nic się nie stało, czego efektem jest ten wpis i zdjęcie – to drugie jest nieco zamazane, bo deszcz nie odstępował nas na krok.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej