Eduscience

Hornsundzkie seminaria

Katarzyna Jankowska

Jednym z wielu zwyczajów XXXVI Wyprawy stały się wtorkowe seminaria. Inicjatorem tych spotkań był Piotr, który chciał abyśmy wszyscy zapoznali się z tym czym zajmują się pozostali członkowie wyprawy.

Od początku października w kolejne wtorkowe wieczory spotykamy się by posłuchać wykładu. Cykl zainaugurował nasz kierownik Piotr. Opowiadał o historii Stacji i historii polskich badań na Spitsbergenie. W kolejnym tygodniu ja miałam przyjemność przedstawić projekt Eduscience. Magda zaprezentowała badania chemiczne, które prowadziła latem. Kiedy zaczęliśmy się przymierzać do rozpoczęcia sezonu narciarskiego z wielką uwagą wysłuchaliśmy porad Zbyszka, który od lat jest instruktorem narciarskim i skiturowym. Damian z kolei zaprezentował metodykę pomiarów geodezyjnych, które mimo nocy polarnej nadal prowadzi na lodowcu Hansa. Daniel wprowadził nas w tajniki obserwacji meteorologicznych. W ostatni wtorek Szymon zajmujący się badaniami jonosfery oraz zjawisk sejsmicznych w bardzo przystępny sposób przybliżył nam skomplikowane zjawiska fizyczne, którymi się tutaj zajmuje. 

Dzięki tym spotkaniom każdy z nas zaczyna dobrze orientować się w tym czym zajmują się pozostali uczestnicy Wyprawy. Jakie mają obowiązki, jakiego sprzętu używają, jaką metodyką się posługują a także z tym, jak wyniki ich pomiarów są później wykorzystywane. 

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej