Eduscience

Oprócz deszczu, wiał też silny wiatr wschodni, który naniósł sporo lodu do naszej zatoki (fot. Maciej Benedyk)

A sierpień w Hornsundzie był...

Dagmara Bożek-Andryszczak

...deszczowy. Tak wynika z podsumowania warunków pogodowych w tym miesiącu, które regularnie przygotowują nasi meteorolodzy.

W Polskiej Stacji Polarnej pracuje dwóch meteorologów, którzy regularnie prowadzą obserwacje bieżących warunków pogodowych i na tej podstawie przygotowują specjalne comiesięczne raporty. Są one następnie przesyłane do Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Z obserwacji naszych kolegów wynika, że sierpień tego roku przejdzie do historii z racji rekordowej sumy opadów atmosferycznych – 123,8 mm. Zaledwie przez 7 dni w tym miesiącu w Hornsundzie nie padało! (i Wy narzekacie na pogodę...:) Od 1978 roku, kiedy obserwacje meteorologiczne w Hornsundzie zaczęto prowadzić w sposób ciągły, nie zanotowano jeszcze tak wysokiej sumy opadów.

Deszcz oraz często towarzyszący mu silny wiatr utrudniały prace terenowe, co szczególnie uprzykrzało życie polarnikom, prowadzącym badania na lodowcach. Po obfitych opadach chropowata i przyczepna zazwyczaj powierzchnia lodowca przybiera postać gładkiej tafli. W takich warunkach niezbędne jest założenie raków na buty w celu zwiększenia przyczepności. I oczywiście zapewnienia sobie bezpiecznego powrotu do Stacji.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej