Nocne życie w lodowatym morzu
O życiu w morzach i oceanach wiemy coraz więcej. Jednak dotychczas niewiele jest informacji dotyczących zjawisk, które zachodzą tam podczas arktycznej nocy polarnej.
Czy podczas zimowych miesięcy, kiedy słońce nie pojawia się nad horyzontem, życie w Arktyce zamiera? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy pracujący w projekcie „Marine Night”. Od 13 do 28 stycznia trwają badania terenowe prowadzone przez międzynarodowy zespół w Stacji badawczej w Ny Alesundzie (78°55′N 11°56′E). Biorą w nich również udział nasi koledzy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie. O ich pracy możecie przeczytać na stronie http://mare-incognitum.no/marinenight2014/
Mamy nadzieje, że w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie również uda nam się dołożyć kilka elementów do rozwiązania naukowej tajemnic nocy polarnej. We wtorek, korzystając ze sprzyjającej pogody, zwodowaliśmy jedną z naszych łodzi pontonowych i popłynęliśmy do zatoki pod czołem lodowca Hansa. W zatoce zastaliśmy dużo pływającego lodu morskiego w formie śryżu, co uniemożliwiło nam dotarcie pod samo czoło lodowca. Udało nam się jednak wykonać profile temperatury i zasolenia w ośmiu punktach, a w dwóch z nich pobrać próbki wody z siedmiu głębokości. Po powrocie do Stacji wszystkie próbki zostały przygotowane do dalszych analiz, które zostaną wykonane już po powrocie do Polski.