Eduscience

Czy fiordy spitsbergeńskie w tym roku zmarzną?

Katarzyna Jankowska

Coraz częściej słyszymy, że pokrywa lodu w Arktyce zmniejsza się znacząco. W tym roku sami możemy się o tym przekonać. Jest połowa lutego a nasz fiord Hornsund jest nadal wolny od lodu.

Pływający lód morski obserwowaliśmy w Zatoce Białego Niedźwiedzia do połowy stycznia. Stosunkowo wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza (średnia temperatura w styczniu wyniosła -3 stopnie, czyli o prawie 7 stopni więcej niż średnia wieloletnia) oraz silne wiatry spowodowały, że lód morski z zatoki zniknął całkowicie.

Ciekawy artykuł dotyczący zanikania pokrywy lodowej w Arktyce możecie odnaleźć pod adresem

http://www.iflscience.com/environment/watch-amazing-visualization-arctic-ice-over-last-25-years

 

Są również pozytywne strony tej nietypowej sytuacji, brak lodu pozwolił nam w ostatnich dniach popłynąć łodzią do zatoki pod czołem lodowca Hansa i pobrać próbki wody oraz wykonać profile temperatury i zasolenia wody. Analiza tych unikalnych próbek pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy nikłe jak dotąd promienie słońca obudziły już wegetację drobnych organizmów fotosyntetyzujących zawieszonych w toni wodnej.

 

Galeria zdjęć

1 komentarz

Hubert Bułgajewski

3 marca 2014, 21:59

Częściowo. I to raczej w niewielkim stopniu. http://arcticicesea.blogspot.com/2014/03/niespokojnie-w-arktyce.html Warto zaglądać na mój blog, gdzie bardzo często są przedstawiane informacje o Arktyce. Najnowsze dane pokazuje, że Svalbard jest nieco przymarznięty od wschodu. Od północy i zachodu lodu nie ma w ogóle, poza drobną krą, której satelita nie zarejestrował.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej