Eduscience

Hahut - najbardziej na północ wysunięta polska placówka badawcza

Katarzyna Jankowska

Stacja Polarna Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergenie, bo o niej będzie mowa, położona jest w  północnej części nadmorskiej równiny Kaffiøyra (Równiny Kawowej), na północno-zachodnim Spitsbergenie i jest najbardziej na północ wysuniętą polską placówką badawczą. Do bieguna północnego jest stąd zaledwie 1265 km.

Badania w rejonie Kaffiøyry rozpoczęły się przed II-gą wojną światową w roku 1938, kiedy to z inicjatywy profesora Antoniego Bolesława Dobrowolskiego zorganizowana została pierwsza wyprawa glacjologiczna na Ziemię Oskara II.  W okresie powojennym na przedpolach lodowców Kaffiøyry badania prowadził profesor Mirosław Klimaszewski co zaowocowało opublikowaniem w 1960 r. pracy pt. Studia geomorfologiczne w zachodniej części Spitsbergenu między Kongsfjordem i Eidembuktą. W pracy tej zawarto pierwszy opis tego terenu. 

Zaczątkiem działającej do dzisiaj stacji stał się niewielki domek wybudowany  w 1975 roku z inicjatywy prof. Czesława Pietrucienia. Powstał on podczas pierwszej Toruńskiej Wyprawy Polarnej, która koncentrowała się głównie na badaniach hydrologicznych i glacjologicznych.  

Obecnie głównym celem Wypraw Polarnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są badania zimowej akumulacji śniegu na lodowcach w rejonie Kaffiøyry, obserwacje zimowych wypływów z lodowców, prace geodezyjne w miejscach niedostępnych latem, penetracja jaskiń i tuneli lodowcowych. 

W 2007 roku stacja została znacznie rozbudowana i w tej chwili spełnia wymogi stacji całorocznej. Posiada całe potrzebne zaplecze techniczne: agregaty prądotwórcze, łodzie, skutery śnieżne itp. Zaplecze socjalne wystarcza nawet dla dużych 10-15 osobowych grup naukowych, sumaryczna powierzchnia wszystkich pomieszczeń i budynków stacji to obecnie ok. 100 m kw.

W przyszłości w oparciu o infrastrukturę stacji planowane jest prowadzenie badań o poszerzonym zakresie a także organizowanie konferencji i warsztatów naukowych.


Zdjęcia: Katarzyna Jankowska, Ireneusz Sobota, Krzysztof Maria Różański

Źródła: http://www.home.umk.pl/~geopolar/stacja/STACJA.HTML

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_Polarna_Uniwersytetu_Mikołaja_Kopernika_na_Spitsbergenie


Galeria zdjęć

1 komentarz

Hubert

20 marca 2014, 13:30

Gdzie teraz leży śnieg? Krótki raport pod linkiem: http://arcticicesea.blogspot.com/2014/03/gdzie-lezy-teraz-snieg.html

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej