Eduscience

Wiosenna wyprawa pod Gnala

Katarzyna Jankowska

Chata pod Gnalem to jedna z dawnych chat traperskich usytuowanych nad brzegiem fiordu Hornsund. Położona w bardzo malowniczej zatoczce, u podnóża wznoszącego się na prawie 800 m szczytu Gnalberget jest miejscem chętnie odwiedzanym przez naukowców pracujących w Polskiej Stacji Polarnej.

Latem pod Gnala najłatwiej dostać się łodzią. Wiosną lepiej wybrać drogę lądem. I właśnie tą trasę postanowiliśmy pokonać korzystając z przepięknej słonecznej pogody. Wybraliśmy wariant łączony. Część trasy postanowiliśmy przemierzyć na skuterach, część na nartach, a ostatni fragment pieszo. Na skuterach przebyliśmy około 7 km przez morenę boczną i lodowiec Hansa. Następnie na nartach przemierzyliśmy bardzo malowniczy wąwóz wydrążony przez rzekę wypływającą niegdyś z lodowca Hansa (Hansbekken). Dalej nasza trasa wiodła wzdłuż wybrzeża, aż do miejsca gdzie myśleliśmy zostawić narty. Po przypięciu raków do butów skierowaliśmy się po stromo opadającym zboczu dalej na wschód. Po nieco ponad godzinie marszu zobaczyliśmy wyłaniające się z zamarzniętej częściowo zatoki kształty znajomych skałek. Chatę zastaliśmy na szczęście w nienaruszonym stanie, jednak wokół niej zauważaliśmy ślady niedźwiedzia polarnego. Zauważyliśmy też, że znajoma para mew bladych powróciła już do swojego gniazda na przybrzeżnej skałce. Posiliwszy się nieco ruszyliśmy w drogę powrotną. Do Stacji wróciliśmy nieco zmęczeni ale za to pełni wrażeń i zapełnionym kartami w aparatach.          

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej