Eduscience

Zbieranie lodu z zatoki (fot. Dagmara Bożek-Andryszczak)

No i stało się - zabrakło nam wody!

Dagmara Bożek-Andryszczak

Ten dzień kiedyś musiał nadejść i nadszedł w tym tygodniu - skończyła się woda w jeziorku, które do tej pory zaopatrywało Stację w ten życiodajny płyn.

Pomimo dramatycznego tytułu, na tę sytuację byliśmy przygotowani, gdyż ma ona miejsce co roku - część wody z jeziorka wsiąka w ziemię, kiedy zaś nadejdą mrozy to, co zostanie zamienia się lód.

Dlatego w takich sytuacjach korzysta się z kawałków lodu, które wiatr zapędza do naszej zatoki znad czoła niedaleko położonego Lodowca Hansa lub śniegu, jeśli takowy już spadnie. Zebrany lód i śnieg transportuje się do Stacji, a następnie umieszcza w podgrzewanym zbiorniku. Oczywiście, jest to dość czasochłonne, ale w okresie zimowym to jedyny sposób pozyskania wody.

Zanim jednak pierwszy transport lodu trafił do zbiornika, musieliśmy go dokładnie umyć, gdyż w nawet tak czystej wodzie jak tutaj, zdarzają się różne zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego, które nagromadziły się na jego dnie.

Cała akcja została zakończona pomyślnie - obok mojego komputera stoi herbata z cytryną, więc chyba nie jest źle:)

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej