Eduscience

Środek nocy polarnej

Krzysztof Grabiec

Końcówka grudnia to dla zimowników czas szczególny nie tylko ze względu na ważne dla nas wszystkich Święto Bożego Narodzenia, ale i połowa nocy polarnej.

22-24 grudnia słońce jest najdalej od bieguna północnego. W tym czasie w Hornsundzie dzień od nocy niczym się nie odróżnia, chyba że któreś z nas ma dobrze ustawiony zegarek J. Jedynie gdzieś daleko na horyzoncie, od południowej strony fiordu i tylko gdy nie wieje i jest bezchmurnie można ledwo dojrzeć bladą łunę przypominającą o słońcu. Po niespełna dwóch miesiącach w egipskich ciemnościach, widok dodający otuchy.

Jednocześnie jest to dla naszej wyprawy połowa przygody ze Spitsbergenem. A podobno ta druga jest ciekawsza, dlatego serdecznie zapraszam do śledzenia naszych wpisów na blogu i facebooku w nowym roku.

Galeria zdjęć

2 komentarze

foka56

2 stycznia 2015, 14:03

Życzę Wam ciekawej tej drugiej połowy pobytu :). No i czekam na więcej zdjęć!

ela

21 stycznia 2015, 13:26

Cieszy nas to, że coraz bliżej macie do spotkania ze słońcem, ale gdzie te wpisy do śledzenia? To już 21 stycznia!!!

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej