Eduscience

Świt cywilny w Hornsundzie –  09.11.2012, godz. 11:03 (fot. Maciej Benedyk)

Zamiecie i zorze polarne w listopadzie

Dagmara Bożek-Andryszczak

Tak nasi meteorolodzy podsumowali swoje obserwacje warunków pogodowych w Hornsundzie w zeszłym miesiącu.

Od początku nocy polarnej (31 października) praca naszych kolegów nie należy do łatwych - w ciemności gorzej rozpoznaje się chmury oraz ocenia widzialność poziomą. Dlatego przed obserwacją należy wyjść wcześniej na zewnątrz, aby przez ok. 5 minut wzrok mógł się przyzwyczaić do ciemności.

Te trudności jednak rekompensowały piękne zorze, które pojawiły się w ciągu 16 dni w listopadzie.

Temperatura również była dla nas dość łaskawa - jej średnia wartość w listopadzie wyniosła -3,9°. Najwyższą temperaturę (3,1°C) zanotowano 4 listopada, a najniższą (-13,8°C) 10 listopada.

Czynnikiem wpływającym na tzw. temperaturę odczuwalną jest prędkość wiatru - jego średnia prędkość wyniosła 7,3 m/s, a najsilniejsze porywy wystąpiły 24 dnia miesiąca, z których rekordowy to 33 m/s, co w przeliczeniu daje prawie 120 km/h.

Duża prędkość wiatru i częste opady suchego śniegu spowodowały, że bardzo często obserwowano zamiecie śnieżne (16 dni z zamiecią niską i 9 dni z wysoką).

Chociaż teraz zima trochę się opamiętała i temperatura dzisiaj rano wynosiła ok. -4°C, to jeszcze tydzień temu mieliśmy piękną odwilż, bo mróz ewidentnie przeniósł się do Polski:)

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej