Eduscience

Wał fenowy nad Sofiekammen (fot. Maciej Benedyk)

Najcieplejszy rok w historii pomiarów meteorologicznych w Hornsundzie

Dagmara Bożek-Andryszczak

Niektórym słowo "Arktyka" kojarzy się z ekstremalnie niskimi temperaturami, burzami śnieżnymi i krainą wiecznych lodów. Tymczasem pomimo zimowych krajobrazów za oknem miniony rok był najcieplejszy od 1979, czyli początków pomiarów meteorologicznych w Hornsundzie.

To fakt, że zimy z roku na rok są coraz cieplejsze - nawet w czasie transmisji na platformie EduScience, kiedy uczniowie pytali o aktualną temperaturę w Hornsundzie, pojawiały się komentarze "e, to u nas zimniej":)

Nasi meteorolodzy, którzy przygotowywali podsumowanie roczne warunków pogodowych, również byli zaskoczeni. Okazało się, że średnia roczna temperatura w ubiegłym roku wyniosła -1,1˚C, przy średniej wieloletniej -4,2˚C! Tę różnicę najbardziej widać na przykładzie miesięcy zimowych, cieplejszych nawet o 9˚C niż zwykle.

Najwyższą temperaturę zmierzono 16 lipca (10,0˚C), natomiast najniższą w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (-19,4˚C). 

Grubość pokrywy śnieżnej też nie była imponująca - jej średnia wysokość wyniosła zaledwie 4 cm  (przy średniej wieloletniej 19 cm). Maksymalną pokrywę zmierzono 12 maja i wyniosła ona 21 cm. Był to jedyny przypadek, kiedy grubość pokrywy śnieżnej przekroczyła 20 cm. Wysoka temperatura w okresie zimowym, opady deszczu, częste odwilże sprawiły, że warunki do utrzymania pokrywy śnieżnej były niesprzyjające. 

Chociaż jeszcze daleko do kolejnych podsumowań, zima w tym roku jest trochę mroźniejsza, ale i tak odbiega od powszechnego wyobrażenia o panujących tutaj warunkach pogodowych.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej