Eduscience

niedźwiedź Eduscience

Temperatura w Arktyce

Dagmara Bożek-Andryszczak

Pomimo tego, że temperatura w Arktyce latem zazwyczaj wynosi kilka stopni powyżej zera, a za oknem akurat świeci Słońce, nie oznacza to, że wystarczy spojrzeć na termometr, aby wiedzieć jak się ubrać. Dobrze sprawdzić też prędkość wiatru i wilgotność powietrza, gdyż te czynniki mają wpływ na tzw. temperaturę odczuwalną.



W Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie pracuje dwóch meteorologów, którzy prowadzą ciągłe obserwacje co 3 godziny, dlatego jej pracownicy mają stały dostęp do bieżących danych odnośnie warunków pogodowych. Ma to duże znaczenie dla naukowców pracujących w terenie, choć oni są przyzwyczajeni do tego, aby brać ze sobą sporo ciepłych ubrań, bo pogoda na Spitsbergenie jest bardzo kapryśna i potrafi się szybko zmieniać.

Dlatego tak istotne jest pojęcie temperatury odczuwalnej, czyli takiej, którą odbiera ludzkie ciało w danym momencie, a która może się różnić od tej wskazywanej przez termometry. Bowiem im większa prędkość wiatru i wilgotność powietrza, tym temperatura odczuwalna jest niższa. Ma to bardzo duże znaczenie w miesiącach zimowych, kiedy temperatury mogą sięgać -20oC.

Chociaż średnia prędkość wiatru w ciągu roku dla Polskiej Stacji Polarnej wynosi ok. 5,5 m/s (ok. 20km/h), zdarzają się bardzo silne porywy wiatru dochodzące nawet do 39m/s (140km/h). Uświadamia to, że temperatura odczuwalna nie zmienia się proporcjonalnie do temperatury właściwej.

Sposób obliczania temperatury odczuwalnej przez meteorologów w Polskiej Stacji Polarnej jest dość skomplikowany, a wartości są podawane z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, dlatego zachęcam do zapoznania się z poniższą tabelką – wyniki tu podane są nieco uproszczone, ale uświadamiają jak zmienia się temperatura odczuwalna w warunkach arktycznych.

Tabelkę z temperaturą właściwą i odczuwalną możecie zobaczyć tutaj.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej