Halo! Widać halo
Czym jest halo? Na pewno większość z Was je widziała, gdyż to zjawisko dość powszechnie występuje i towarzyszy zarówno Słońcu, jak i Księżycowi.
Z języka greckiego hálos oznacza tyle co „tarcza słoneczna”, a więc z pewnością jest związane z jakimś zjawiskiem optycznym. Tym pojęciem określa się szereg zjawisk świetlnych w rozmaitej postaci (np. kręgu, słupa czy plam), które powstają w wyniku załamania światła słonecznego lub księżycowego na kryształkach lodu, które tworzą chmury piętra wysokiego lub mgłę lodową. Halo posiada również barwę – może być białe lub zawierać kolory tęczy.
Ponieważ „halo” jest określeniem ogólnym, można zauważyć szereg zjawisk, które się w nim zawierają. Wynika to z różnej wielkości i form kryształków lodu, na których załamuje się światło. I tak możemy wyróżnić halo księżycowe i halo słoneczne, które występują w postaci kręgów czy słup świetlny w postaci pionowej smugi świetlnej przechodzącej przez Słońce (tzw. słup słoneczny) lub Księżyc (tzw. słup księżycowy).
Załączone zdjęcie przedstawia tzw. wielkie halo księżycowe - nasi meteorolodzy zauważyli je któregoś dnia podczas nocnych obserwacji.
Kolejne takie halo dopiero w Polsce - tu już panuje dzień polarny;)