Gloria
To zjawisko optyczne jest równie piękne, jak tajemnicze. Najczęściej można je zaobserwować w górach.
Gloria to zjawisko świetlne składające się z jednego lub kilku barwnych pierścieni widzianych przez osobę ją obserwującą wokół swojego cienia, pojawiającego się na mgle lub chmurach niżej położonych. Można ją zobaczyć w górach lub z samolotu, kiedy cień maszyny odbija się na chmurach. W przeciwieństwie do halo nie powstaje wokół Słońca lub Księżyca, ale wokół punktu, który jest położony naprzeciwko nich.
Gloria powstaje w wyniku ugięcia fal i odbicia światła w kroplach wody przy chmurach średnich, które rozciągają się na wysokości od 2 do 5 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. W rzadkich przypadkach można ją również zaobserwować na rosie.
Szczególną formą glorii jest tzw. „zjawisko Brockenu” nazywane również „widmem Brockenu” (Brocken to nazwa górskiego szczytu w masywie Harzu w Niemczech). Powstaje ono wtedy, kiedy chmura lub mgła, na której odbija się cień obserwatora jest blisko niego. Wówczas cień wydaje się bardzo duży, chociaż nie zawsze musi być otoczony barwną glorią.
Tych, którym udało się zobaczyć to zjawisko można nazwać szczęściarzami – w czasie naszego pobytu w Hornsundzie zaledwie jedna osoba widziała glorię, ale trwała ona zaledwie kilka sekund, więc oprócz pięknego wspomnienia o jakiejkolwiek pamiątce w postaci zdjęcia można było zapomnieć.