Eduscience

niedźwiedź Eduscience

Symetria płatków śniegu

Dagmara Bożek-Andryszczak

W Hornsundzie już wiosna, ale pomimo dodatnich temperatur wkoło leży jeszcze sporo śniegu. Ten tekst dedykujemy odchodzącej zimie:)

Z pozoru płatek śniegu wygląda jak mały, szybko topiący się, biały punkt. Tymczasem, jeśli bliżej mu się przyjrzeć, ma niezwykle misterną i symetryczną budowę i co najważniejsze – każda z form jest niepowtarzalna.

Jak powstaje śnieg? Tworzy się on w chmurach silnie nasyconych parą wodną. Przy ujemnej temperaturze, wokół tzw. jądra kondensacji, a więc pyłku zawieszonego w atmosferze, zaczyna się tworzyć kryształek lodu. Ma on formę graniastosłupa sześciokątnego. Stąd powstające w chmurze płatki śniegu to zazwyczaj sześcioramienne symetryczne gwiazdki. Jednak ich formy zależą już od konkretnych warunków atmosferycznych, a przede wszystkim od wilgotności i temperatury powietrza.

Przy bardzo niskiej temperaturze i małej wilgotności kształty śnieżynek nie są zbyt wymyślne. Wystarczy jednak, że wilgotność powietrza wzrośnie, a już od krawędzi płatka śniegu odrastają coraz to nowe igiełki, tworząc fantazyjne wzory. Wszystkie te zmiany kształtu płatka śniegu zachodzą symetrycznie.

Każdy płatek śniegu jest unikatowy, ponieważ każdy z nich powstaje z innego źródła kondensacji, a także wpływ czynników atmosferycznych na wszystkie płatki nie jest taki sam. Dzięki temu możemy podziwiać to misterne, ale niestety ulotne piękno.

Chociaż przez ostatnie miesiące śniegu naoglądaliśmy się już dość, w porównaniu z aktualnie  panującymi wiosennymi roztopami i deszczem wcale nie wspominamy go tak źle...

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej