Eduscience

Pokrój bananowca, autor: Francisco Manuel Blanco
(O.S.A.), źródło: 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Musa_paradisiaca_Blanco1.88.jpg, dostęp
30.04.2013

Czy banany rosną na drzewach?

Ewa Zaraś-Januszkiewicz

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców. Zebrane są w imponujące rozmiarami owocostany. Czy takie duże owocostany mogą nie rosnąć na drzewach?

Otóż tak. Botanicznie bananowce mimo pokaźnych rozmiarów, bo ich wysokość może dochodzić nawet do 15 m, nie są drzewami [ryc. 1]. O tym czy roślina jest drzewem nie decyduje bowiem jej wielkość. Jej części nadziemne nie są tak trwałe jak części nadziemne drzew i z tego powodu należy stwierdzić, że banany są…..bylinami. Ich olbrzymie liście, których długość może przekraczać nawet 5 m, a szerokość to nawet 1 m, tworzą swoimi nasadami, a w zasadzie pochwami pusty w środku tzw. pozorny pień – kłodzinę [ryc. 2]. Około rok później pojawiają się pierwsze kwiaty zebrane w ogromne grona. Taki kwiatostan przebija się przez ten pozorny pień i rozwija się w kątach liści nośnych, zabarwionych na czerwono-brązowy kolor [ryc. 3]. Liście te następnie opadają. Około 3 miesiące później owoce są już dojrzałe [ryc. 4]. Następnie, po zbiorze owoców, nadziemna, imponująca rozmiarami, część obumiera (tak jak u naszych bylin w okresie jesieni i zimy). Pod ziemią pozostają podziemne organy roślinne – kłącza.

Różnica z naszymi bylinami polega na tym, że bananowiec nie wchodzi w fazę spoczynku jesienno-zimowego, a ich kłącza dalej „pracują’ wypuszczając nowe latorośle.

Owoce bananowców są również ciekawe pod względem botanicznym. Pojedynczy owoc to jagoda z twardymi, drobnymi nasionami. Taka pojedyncza osiąga długość do 20-30 cm. Czarne kropki w żółtym miąższu to resztki torebki nasiennej.

Główną drogą rozmnażania się bananowców jest droga wegetatywna. Rozmnażają się wegetatywnie za sprawa wspomnianych wyżej kłączy.

Podobnie rzecz ma się z bambusami. Mimo, że niektóre z nich osiągają potężne rozmiary i są bardzo podobne z wyglądu do drzew to w  rzeczywistości są to trawy. I gdyby im się dokładnie przyjrzeć to bez specjalnego przygotowania botanicznego okazałoby się, że są to rośliny zbudowane niemal dokładnie tak samo, jat drobne roślinki spotykane na co dzień.

Literatura:

Podbielkowski Z., 1989: Słownik roślin użytkowych. PWRiL Warszawa

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej