Eduscience

Granit strzegomski

Co łączy warszawską Kolumnę Zygmunta III Wazy i Trasę WZ z Rynkiem we Wrocławiu i stacjami metra w Berlinie? Nie jest to może oczywiste, niemniej odpowiedź jest prosta – wspólnym mianownikiem jest granit z okolic Strzegomia.

Czytaj więcej…

Czerwony liść kontra mszyca

Dlaczego w czasie jesieni liście drzew zmieniają kolor? Czemu stają się żółte, przybierając jednocześnie czerwone rumieńce? Czy te atrakcyjne dla naszych oczu przebarwienia mają jakieś znaczenie dla rośliny? Nad tym pozornie zwyczajnym zjawiskiem…

Czytaj więcej…

Żaby uzbrojone po zęby

Jakie szanse w starciu z drapieżnikiem ma mała kolorowa żabka? Jeśli tą żabką jest drzewołaz, to zaskakująco duże. Sprawdź, w czym tkwi źródło siły tych płazów.

Czytaj więcej…

Uwaga, trzęsienie ziemi!

Skala Richtera, Mercallego czy EMS-98? Która z nich najlepiej oddaje powagę sytuacji w chwili, gdy kulę ziemską przebiegają dreszcze?

Czytaj więcej…

Głazy narzutowe

Skąd się wzięły wielkie głazy, które można spotkać na polach, w lasach, a nawet w jeziorach? Czy przywieźli je ze sobą wikingowie, czy też, jak niektórzy wierzą, pojawiły się w wyniku działania złych mocy?

Czytaj więcej…

Obłoki srebrzyste

Jeśli późnym letnim wieczorem, gdy niebo przybierze barwę ciemnogranatową, spojrzymy w kierunku północnym, to czasem na tle pogodnego nieba możemy spostrzec delikatne, bardzo podobne do chmur pierzastych, lśniące srebrzysto-biało obłoki.

Czytaj więcej

O efekcie oczekiwań interpersonalnych…

Duża część naszych działań wynika z przyjętej i „przyklejonej” dziecku etykiety. Wpływa to nie tylko na nasze zachowania względem dziecka, ale również na jego edukacyjne osiągnięcia.

Czytaj więcej

Jak powstaje mgła?

Z mgłą spotykamy się dość często, szczególnie w chłodnej porze roku, i zazwyczaj jesteśmy jej bardzo niechętni, ponieważ powoduje utrudnienia zarówno w transporcie drogowym, jak i lotnictwie. A jak powstaje?

Czytaj więcej

Wodny spektakl

Czy jest wśród Was ktoś, kto nie słyszał o wodospadzie Niagara? Wodospad ten znajduje się na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych. Nie jest największy na świecie, nie niesie najwięcej wody. W czym tkwi jego magia?

Czytaj więcej

Gdy ziemia się trzęsie…

Co wywołuje trzęsienia ziemi w Polsce? Po co je badać? Co to jest IS-EPOS? Jak to jest, gdy trzęsie się dom lub „coś” stuka w szafkach? Na te pytania odpowiada dr Grzegorz Lizurek, sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie