Eduscience

Jadalne kwiaty

Patrząc na kwiat, najczęściej myślimy o nim w kategoriach wonnej ozdoby. Raczej niewiele osób zastanawia się wtedy, w jakim sosie smakowałby najlepiej.

Czytaj więcej…

Powstanie Księżyca

Obecność Księżyca na naszym niebie jest tak oczywista, że prawie zapominamy, jak gwałtowne i dramatyczne były początki jego istnienia.

Czytaj więcej…

Jak powstaje mgła?

Z mgłą spotykamy się dość często, szczególnie w chłodnej porze roku, i zazwyczaj jesteśmy jej bardzo niechętni, ponieważ powoduje utrudnienia zarówno w transporcie drogowym, jak i lotnictwie. A jak powstaje?

Czytaj więcej…

Pradawne smoki

Ponoć w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy. Nie inaczej jest w przypadku historii o smokach.

Czytaj więcej…

Czy hipopotam poci się krwią?

Wydaje się to mało prawdopodobne, jednak świat zwierząt potrafi zaskakiwać. Faktem jest, że skóra hipopotamów często pokryta jest czerwoną wydzieliną, która bardzo przypomina krew.

Czytaj więcej…

Co mogą zmierzyć sejsmometry?

Sejsmometry potrafią zarejestrować trzęsienie ziemi – to żadna sensacja. W końcu do tego zostały zaprojektowane i zbudowane. Ale ta czuła aparatura potrafi zarejestrować coś więcej.

Czytaj więcej…

Trójmorski Wierch – jedyna góra w…

Trójmorski Wierch to góra, z której w kierunku południowo-zachodnim wody płyną do Morza Północnego, w kierunku południowo-wschodnim – do Morza Czarnego, a w północnym – do Morza Bałtyckiego. Jak to możliwe?

Czytaj więcej

Polska pustynia

Pomiędzy Kluczami a Błędowem...znajduje się unikatowy obszar pokryty piaskami lotnymi zwany Pustynią Błędowską. To jedyne takie miejsce w Polsce, dlatego warto o nim pamiętać podczas organizowaniu wycieczek w czasie wolnym.

Czytaj więcej

W Afryce znajdował się … naturalny…

Pierwszy na Ziemi reaktor jądrowy powstał w … Afryce. Było to około 2 miliardów lat temu w Gabonie, gdzie w złożu uranu znajduje się 16 miejsc, w których dochodziło do łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder uranu.

Czytaj więcej

Dziób zimorodka natchnieniem dla…

Przyglądanie się naturze i jej rozwiązaniom inżynieryjnym staje się coraz bardziej popularne wśród wielu specjalistów i naukowców. Dzisiaj tekst o tym, jak dziób zimorodka natchnął projektantów szybkich kolei.

Czytaj więcej

Podstawy nanotechnologii

Nanotechnologia obejmuje projektowanie, tworzenie oraz użytkowanie materiałów, które mają co najmniej jeden wymiar mierzony w nanometrach. W jakim celu produkuje się takie materiały?

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie