Eduscience

Eduscience

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II

Projekt Eduscience daje szansę na przeżycie morskiej przygody i poznanie tajemnic, jakie kryje w sobie statek i życie na morzu. Możliwe jest to dzięki udziałowi w projekcie statku szkoleniowo-badawczego Horyzont II, należącego do Akademii Morskiej w Gdyni.

Pływający na nim naukowcy i załoga opracowują mnóstwo fascynujących zagadnień, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie. Statek Horyzont II to statek wyjątkowy. W 2000 roku podniesiono na nim banderę i od tego czasu niestrudzenie odbywa rejsy w krainy polarne, dzielnie stawiając czoła sztormom i górom lodowym. Każdego roku Horyzont II zawozi uczestników wypraw polarnych na Polską Stację Polarną na Spitsbergenie oraz w inne niedostępne rejony Arktyki – królestwa niedźwiedzia polarnego. Na Statku Horyzont II odbywają szkolenia studentów Akademii Morskiej w Gdyni. Uczą się obsługiwać statek, a biorąc udział w rejsach, poznają życie na morzu i reguły, jakie wytyczają morskie żywioły. Uczestnictwo w projekcie Eduscience pozwala na dołączenie do tego elitarnego grona i poznanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, m.in.: jak to jest, że statek płynie i nie tonie, jak statek wygląda w środku - gdzie mieszka załoga i pasażerowie? Gdzie jest silnik? Jak wygląda kuchnia na statku i jak się w niej gotuje, gdy buja na wszystkie strony? Uczestnicy dowiedzą się też, że od słonej wody można mieć halucynacje, poznają zasadę działania odsalarki i dowiedzą się, jak domowym sposobem można otrzymać słodką wodę ze słonej. Poszukają odpowiedzi na pytania: co się robi ze śmieciami na statku, czy ścieki wolno wypuszczać wprost do morza. Jakie zasady recyklingu i oczyszczania ścieków obowiązują na statku w celu ochrony środowiska naturalnego. Dowiedzą się, jak odkryć wrak statku spoczywający na dnie oceanu. Co to jest sonar i co ma wspólnego z Leonardem da Vinci oraz katastrofą Titanica? Jaką rolę na statku pełni radar nawigacyjny i jak działa? Co to jest kabel i jakie inne jednostki miary stosuje się na morzu? Jakich map używali w przeszłości marynarze i jak wyglądają współczesne morskie mapy elektroniczne?

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej