Eduscience

Fizyka na fali – tsunami

Fala tsunami na otwartym oceanie jest niemal niezauważalna. Dopiero kiedy dociera do brzegu, może ujawnić swoją niszczycielską naturę. Czy jesteśmy całkiem bezbronni wobec natury? A może da się w porę wykryć nadchodzące niebezpieczeństwo?

Czytaj więcej

Gdy ziemia się trzęsie…

Co wywołuje trzęsienia ziemi w Polsce? Po co je badać? Co to jest IS-EPOS? Jak to jest, gdy trzęsie się dom lub „coś” stuka w szafkach? Na te pytania odpowiada dr Grzegorz Lizurek, sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN.

Czytaj więcej

Pierwszy barometr

Kiedy około roku 1641 Włoch Gasparo Berti przeprowadzał swój eksperyment, wcale nie miał zamiaru zostać prekursorem barometru. Chciał się jedynie dowiedzieć, dlaczego nie można odpompować wody ze studni głębszych niż 10 metrów.

Czytaj więcej

Kamizelka ratunkowa z drzewa

Czym wypełniane były kamizelki ratunkowe zanim pojawiły się tworzywa sztuczne i skąd w ogóle wzięła się nazwa kapok?

Czytaj więcej

Najmniejszy satelita „ostrzeliwany”…

Miniaturyzacja robi prawdziwą karierę nie tylko wśród telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych. W ostatnich czasach wielkość satelitów wysyłanych na orbitę okołoziemską także drastycznie zmalała.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie