Eduscience

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie

Polska Stacja Polarna „Hornsund” znajduje się w południowej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard, za kołem polarnym. Zlokalizowana jest na niezwykle malowniczym obszarze nad Zatoką Białego Niedźwiedzia.

Czytaj więcej…

Obserwatorium Geofizyczne w Świdrze

To podwarszawskie obserwatorium zajmuje się badaniami pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Jest pierwszym obserwatorium magnetycznym na ziemiach polskich, w którym rozpoczęto ciągłe…

Czytaj więcej…

Meteoryty

Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych…

Czytaj więcej…

Rekiny

Rekiny (fr. requin) – ogólna nazwa grupy gatunków, rodzajów, a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych, charakteryzujących się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną płetwą ogonową, 5–7 otworami…

Czytaj więcej…

Wulkany

Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form…

Czytaj więcej…

Życie w budynku, który…żyje – to…

Algenhaus (dom alg) – budynek z bioreaktorem w fasadzie to próba wprowadzenia rozwiązania przyszłości. Fasada bloku BIQ (Bio Intelligent Quotient) to pierwszy w historii budynek, który pozyskuje energię z hodowli mikroorganizmów.

Czytaj więcej

Dlaczego zimą nie ma na drzewach…

Skoro fotosynteza zimą nie zachodzi – liście nie są drzewom potrzebne. Ale czy drzewa naprawdę muszą je zrzucać? Czy liście nie mogłyby zostać na drzewach i po prostu nic nie robić? Otóż nie!

Czytaj więcej

Życie w łuskach

Jak się okazuje, nawet temat gadzich łusek może być fascynujący... Ale nie tylko gady mają ciała pokryte łuskami. Kto jeszcze? Dowiedz się z artykułu.

Czytaj więcej

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Las na Spitsbergenie – krzewinki…

Stare, bo ponad stuletnie drzewa, a mimo to niewielkich rozmiarów. Las na Spitsbergenie jest jedyny w swoim rodzaju, głównie dlatego, że wyższe są od niego nawet grzyby.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie