Eduscience

Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie

Polska Stacja Polarna „Hornsund” znajduje się w południowej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard, za kołem polarnym. Zlokalizowana jest na niezwykle malowniczym obszarze nad Zatoką Białego Niedźwiedzia.

Czytaj więcej…

Obserwatorium Geofizyczne w Świdrze

To podwarszawskie obserwatorium zajmuje się badaniami pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Jest pierwszym obserwatorium magnetycznym na ziemiach polskich, w którym rozpoczęto ciągłe…

Czytaj więcej…

Meteoryty

Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych…

Czytaj więcej…

Rekiny

Rekiny (fr. requin) – ogólna nazwa grupy gatunków, rodzajów, a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych, charakteryzujących się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną płetwą ogonową, 5–7 otworami…

Czytaj więcej…

Wulkany

Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form…

Czytaj więcej…

Podstawy nanotechnologii

Nanotechnologia obejmuje projektowanie, tworzenie oraz użytkowanie materiałów, które mają co najmniej jeden wymiar mierzony w nanometrach. W jakim celu produkuje się takie materiały?

Czytaj więcej

Płatek śniegu – naturalne dzieło…

W zimie jest ich pełno – lepią się do szalika, spadają na chodnik, przyklejają do szyb autobusów. Płatki śniegu, bo to o nich mowa, są jednym z licznych dzieł sztuki, którego autorką jest sama natura.

Czytaj więcej

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont…

Projekt Eduscience daje szansę na przeżycie morskiej przygody i poznanie tajemnic, jakie kryje w sobie statek i życie na morzu. Możliwe jest to dzięki udziałowi w projekcie statku szkoleniowo-badawczego Horyzont II, należącego do Akademii Morskiej…

Czytaj więcej

Każdy może być odkrywcą

Niewystarczająca moc obliczeniowa do przetworzenia danych? Absurdalna liczba roboczogodzin konieczna do inspekcji surowych wyników? Naukowcom, którzy mają tego typu problemy, mogą przyjść z pomocą wolontariusze wyposażeni jedynie w komputer…

Czytaj więcej

Nowy laser w Obserwatorium Astrogeodynamicznym…

W Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu pojawił się długo wyczekiwany nowy laser, który pozwoli naukowcom po czteroletniej przerwie wrócić do laserowych pomiarów odległości do satelitów.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie