List z Oceanu Południowego
Nazywam się Kryl, ważę tylko 2 gramy...
Nazywam się Kryl, ważę tylko 2 gramy...
Trójkąt Pascala jest znany w matematyce pod tą nazwą, chociaż wcale nie wymyślił jej Pascal. Został wymyślony co najmniej siedemset lat wcześniej. Jaki związek ma trójkąt Pascala z trójkątem Sierpińskiego (który znajduje się na ilustracji g…
Do zdefiniowania Questingu idealnie pasuje powiedzenie Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Powiedzenie to jest kwintesencją współczesnej szkoły.
Co wywołuje trzęsienia ziemi w Polsce? Po co je badać? Co to jest IS-EPOS? Jak to jest, gdy trzęsie się dom lub „coś” stuka w szafkach? Na te pytania odpowiada dr Grzegorz Lizurek, sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN.
„Pancake ice” w dosłownym tłumaczeniu oznacza lodowe naleśniki. Takie struktury tworzą się podczas zamarzania wody morskiej, niekiedy także rzecznej.
W polskiej części Karpat znajduje się sześć spośród 23 parków narodowych Polski. Jutro w kilku województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Być może będziecie je spędzać w górach. Warto poznać walory znajdujących się tam parków narodowych. Na…
W Andach występują niesamowite formacje roślinne. Północne stoki Andów porastają wilgotne lasy równikowe i równikowe lasy górskie, przechodzące w wyżej położonych miejscach w wilgotne zarośla i łąki górskie. Na południu stoki gór pokrywa roślinność…
Czternaście miesięcy dwaj oceanografowie spędzili na wyprawie, płynąc kajakiem wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego. Wyprawa była wpisana w projekt „Mare Nostrum”, który miał zwrócić uwagę na problem zagrożenia środowiska naturalnego…
W dobie nawigacji satelitarnej umiejętność wyznaczania kierunków świata straciła nieco na znaczeniu, lecz w dalszym ciągu są sytuacje, w których może uratować nam ona życie. Uczą się jej żołnierze jednostek specjalnych i marynarze, ale także…
Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk został powołany w roku 1983 jako następca Stacji Morskiej w Sopocie, działającej od 1953 roku.
Czy wiecie, że w Polsce występuje jeden rodzimy gatunek żółwia – żółw błotny? „Nasz” żółw Emys orbicularis (L) to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków polskiej fauny. Jest wpisany do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako…
Może niektórzy z was pamiętają scenę z filmu Ridleya Scotta „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, w której jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez tajemniczego stwora. Ów tworzy z człowiekiem pewnego rodzaju symbiozę, która kończy się śmiercią…