Loty Levy'ego, czyli jak polują albatrosy
Co ma wspólnego lot albatrosa poszukującego pożywienia z dyfuzją anormalną?
Co ma wspólnego lot albatrosa poszukującego pożywienia z dyfuzją anormalną?
W historii Ziemi znane są okresy masowego wymierania gatunków roślin i zwierząt, kiedy w stosunkowo krótkim (geologicznie) czasie ginęło wiele gatunków organizmów (nawet 90%) wskutek działania globalnych czynników środowiskowych. Czy obecnie…
Jeśli nie wiesz, kto to – masz szanse poznać go w najbliższą niedzielę 01 listopada, oglądając odcinek serialu braci Kłosowskich „Tańczący z naturą”, odcinek pod tym właśnie tytułem. Szczegóły niżej.
Zagłębienia kriokonitowe – czyli życie w lodzie...
Zapraszamy do relacji z odwiedzin tego nowoczesnego, bardzo ciekawie zaprojektowanego obiektu – gościł w nim nasz dydaktyk dr Jerzy Giżejewski. Nieoficjalne otwarcie już nastąpiło w lipcu. Budynek jest przeznaczony na prowadzenie zajęć dla studentów…
Lekcje w terenie dają uczniom wiele radości, równocześnie ułatwiają w przyjemny sposób zyskać wiedzę i umiejętności. Prezentujemy propozycję jednego z nauczycieli uczestniczących w Projekcie EDUSCIENCE. Opisana tu ścieżka przyrodnicza „Ostra”…
Jak zwykle szybki postęp techniczny wymuszały potrzeby wojska. Pojawienie się w marynarce wojennej różnych krajów łodzi podwodnych spowodowało konieczność skonstruowania aparatów pozwalających na awaryjne opuszczenie zatopionej łodzi.
Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…
W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?
Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.
Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…