Co niedźwiedzie polarne robią zimą i dlaczego nie marzną im stopy?
Czym niedźwiedzie grzeją w zimowych legowiskach? Dlaczego nie biegają, żeby się rozgrzać? Dlaczego nie marzną im łapy?
Czym niedźwiedzie grzeją w zimowych legowiskach? Dlaczego nie biegają, żeby się rozgrzać? Dlaczego nie marzną im łapy?
Dwulistnik muszy to roślina z rodziny storczykowatych. Jej kwiaty przypominają odwłok samic pewnych gatunków owadów należących do błonkówek. Dlaczego? – przeczytajcie.
Może niektórzy z was pamiętają scenę z filmu Ridleya Scotta „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, w której jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez tajemniczego stwora. Ów tworzy z człowiekiem pewnego rodzaju symbiozę, która kończy się śmiercią…
Po 169 latach od zaginięcia odnaleziono wrak jednego z okrętów ekspedycji polarnej Sir Jamesa Franklina.
Już jutro, 24 października o godzinie 10:00 na platformie EDUSCIENCE odbędzie się szczególne wydarzenie – pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z młodym naukowcem! Rozmowa będzie transmitowana na żywo, z możliwością zadawania pytań przez słuchaczy.…
Krótka opowieść o zabytkowym obserwatorium geofizycznym, o tym co mają wspólnego sejsmografy profesora Mainki z książką uczonego włoskiego Jezuity, wydobyciem węgla kamiennego na Śląsku i plamami na Słońcu.
Czy przyczyną ocieplenia klimatu jest wyłącznie lub prawie wyłącznie działalność gospodarcza człowieka? Jak traktować podawane w większości mediów informacje, że tak właśnie jest?
Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…
W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?
Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.
Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…