Uwaga, trzęsienie ziemi!
Skala Richtera, Mercallego czy EMS-98? Która z nich najlepiej oddaje powagę sytuacji w chwili, gdy kulę ziemską przebiegają dreszcze?
Skala Richtera, Mercallego czy EMS-98? Która z nich najlepiej oddaje powagę sytuacji w chwili, gdy kulę ziemską przebiegają dreszcze?
Skąd się wzięły wielkie głazy, które można spotkać na polach, w lasach, a nawet w jeziorach? Czy przywieźli je ze sobą wikingowie, czy też, jak niektórzy wierzą, pojawiły się w wyniku działania złych mocy?
Stare, bo ponad stuletnie drzewa, a mimo to niewielkich rozmiarów. Las na Spitsbergenie jest jedyny w swoim rodzaju, głównie dlatego, że wyższe są od niego nawet grzyby.
Czym jest i jak powstaje łuk burzowy?
Kiedy oglądasz w telewizji relacje, w których huragan pustoszy wybrzeże USA albo strażacy walczą z pożarami buszu w Australii, myślisz sobie: mnie to nie dotyczy, bo to się dzieje na drugim końcu świata. Jednak pogoda nie respektuje granic państw.…
Raj leży bliżej, niż myślisz. Nie chodzi jednak o biblijny Eden, ale o malowniczą krainę, która rozciąga się tuż za południowo-zachodnią granicą Polski.
Czy marzysz, żeby w końcu trafić „szóstkę”, a potem pojawić się w pracy po raz ostatni z tym rozbrajającym uśmiechem na ustach i powiedzieć do szefa: „Mi to lotto”? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj ten tekst i sprawdź, czy za pomocą matematyki…
Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…
W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?
Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.
Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…