Czy hipopotam poci się krwią?
Wydaje się to mało prawdopodobne, jednak świat zwierząt potrafi zaskakiwać. Faktem jest, że skóra hipopotamów często pokryta jest czerwoną wydzieliną, która bardzo przypomina krew.
Wydaje się to mało prawdopodobne, jednak świat zwierząt potrafi zaskakiwać. Faktem jest, że skóra hipopotamów często pokryta jest czerwoną wydzieliną, która bardzo przypomina krew.
Sejsmometry potrafią zarejestrować trzęsienie ziemi – to żadna sensacja. W końcu do tego zostały zaprojektowane i zbudowane. Ale ta czuła aparatura potrafi zarejestrować coś więcej.
Czy pod żółtą skórką pożywnego banana kryje się radioaktywne niebezpieczeństwo?
Co łączy warszawską Kolumnę Zygmunta III Wazy i Trasę WZ z Rynkiem we Wrocławiu i stacjami metra w Berlinie? Nie jest to może oczywiste, niemniej odpowiedź jest prosta – wspólnym mianownikiem jest granit z okolic Strzegomia.
Dlaczego w czasie jesieni liście drzew zmieniają kolor? Czemu stają się żółte, przybierając jednocześnie czerwone rumieńce? Czy te atrakcyjne dla naszych oczu przebarwienia mają jakieś znaczenie dla rośliny? Nad tym pozornie zwyczajnym zjawiskiem…
Jakie szanse w starciu z drapieżnikiem ma mała kolorowa żabka? Jeśli tą żabką jest drzewołaz, to zaskakująco duże. Sprawdź, w czym tkwi źródło siły tych płazów.
Czy coś tak niewielkich rozmiarów jak sonda kosmiczna może zmienić położenie planetarnego giganta i to nawet go nie dotykając?
Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…
W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?
Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.
Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…