Eduscience

Ostatnie trzęsienie ziemi w Polsce

Na początku tego roku, 6. stycznia, około godziny 16:30 został odnotowany wstrząs w okolicach Jarocina. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w okolicach Żerkowa, a magnituda wstrząsu wynosiła około 3.9.

Czytaj więcej…

Praca paleontologów w terenie

Paleontolodzy to naukowcy, którzy zajmują się badaniem skamieniałości, czyli wszelkimi śladami życia na Ziemi zachowanymi w skałach. Mogą nimi być szczątki zwierząt, tropy, odciski, a nawet skamieniałe odchody. Jak zatem wygląda ich praca?

Czytaj więcej…

Co łączy foki i pingwiny?

Oglądając zdjęcia, czy filmy przyrodnicze można zauważyć, że niektóre organizmy, żyjące w tych samych środowiskach, są do siebie niezwykle podobne. To podobieństwo nazywane jest konwergencją – od łacińskiego – convergere – zbierać się, upod…

Czytaj więcej…

Czym są chmury soczewkowate?

W pogodne dni można czasem zaobserwować chmury o niezwykłych kształtach. Wśród nich wyróżniają się chmury soczewkowate. Chmury te ze względu na swój charakterystyczny, talerzowaty kształt oraz fakt, że są one nieruchome, brane są czasami za…

Czytaj więcej…

Skąd wiadomo, jaki jest wiek Ziemi?

Stworzenie świata nastąpiło 22 października 4004 r. p.n.e., o godzinie 8 wieczorem – tak jeszcze w połowie XVII wieku głosił arcybiskup James Ussher, irlandzki duchowny, który wyliczył tę datę, biorąc pod uwagę wiek patriarchów ze Starego Testamentu…

Czytaj więcej…

Kałuże na jezdni w upalny dzień?

Czy widzieliście kiedyś na asfaltowej drodze w upalny dzień migoczące na horyzoncie kałuże, choć od dłuższego czasu nie padało w okolicy? Po zbliżeniu się do miejsca, gdzie miała być kałuża, nie ma po niej śladu, a kolejne pojawiają się w oddali.…

Czytaj więcej

Płatek śniegu – naturalne dzieło…

W zimie jest ich pełno – lepią się do szalika, spadają na chodnik, przyklejają do szyb autobusów. Płatki śniegu, bo to o nich mowa, są jednym z licznych dzieł sztuki, którego autorką jest sama natura.

Czytaj więcej

Głazy narzutowe

Skąd się wzięły wielkie głazy, które można spotkać na polach, w lasach, a nawet w jeziorach? Czy przywieźli je ze sobą wikingowie, czy też, jak niektórzy wierzą, pojawiły się w wyniku działania złych mocy?

Czytaj więcej

Pływające farmy wiatrowe za kilka…

Innowacyjny pomysł na budowę elektrowni wiatrowych na morzu.

Czytaj więcej

Większość bocianów jest już w dr…

Koniec sierpnia to czas, kiedy większość bocianów już odleciała z terenu Polski. Chyba każde dziecko wie, że bociany odlatują do Afryki, nie każde jednak zdaje sobie sprawę, które regiony tego olbrzymiego kontynentu są zimowymi siedliskami bocianów…

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie