Eduscience

Większość bocianów jest już w drodze

Koniec sierpnia to czas, kiedy większość bocianów już odleciała z terenu Polski. Chyba każde dziecko wie, że bociany odlatują do Afryki, nie każde jednak zdaje sobie sprawę, które regiony tego olbrzymiego kontynentu są zimowymi siedliskami bocianów…

Sahara to nie tylko piasek…

Słysząc słowo Sahara, najczęściej wyobrażamy sobie bezkresne powierzchnie pokryte żółtym piaskiem. Czy to prawdziwy obraz? Niezupełnie.

Łopian, przydrożny chwast, stał się inspiracją wynalazku

Idąc polną drogą, na przykład w czasie wakacji, zwróćcie uwagę na koszyczki kwiatowe łopianu. Dzięki obserwacji przyczepnych rzepów, ludzie wymyślili taśmy, których używa się powszechnie w przemyśle odzieżowym, np. do zapinania kurtek, butó…

Kałuże na jezdni w upalny dzień?

Czy widzieliście kiedyś na asfaltowej drodze w upalny dzień migoczące na horyzoncie kałuże, choć od dłuższego czasu nie padało w okolicy? Po zbliżeniu się do miejsca, gdzie miała być kałuża, nie ma po niej śladu, a kolejne pojawiają się w oddali.…

Jadowite lekarstwa

Czy jad może nam pomóc? Powszechnie wiadomo, że jad wprowadzony do organizmu może wyrządzić raczej krzywdę niż pożytek. Doniesienia naukowców wskazują jednak na to, że niekiedy jad może mieć zbawienne działanie.

Czy jednorożce istnieją naprawdę?

Tak! Morskimi jednorożcami można nazwać narwale, które mieszkają w morzach Oceanu Arktycznego. Są spokrewnione z delfinami i innymi waleniami. Ich „róg” to w rzeczywistości prosty, długi, skręcony kieł, jedyny taki w świecie zwierząt. Ale co…

Zapomniane oblicze pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to jedna z tych roślin, którą poznajemy już we wczesnym wieku i to najczęściej od tej nieprzyjemniej strony. Swędzenie, zaczerwienienie, wysypka to częste efekty spotkania z pokrzywą.

Obserwator nieba

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…

Czytaj więcej

Geologia

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Czytaj więcej

Zadziwiająca przyroda

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Czytaj więcej

Polska Stacja Polarna…

Film i zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Astronomia

ILE JEST PLANET W UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…

Czytaj więcej