Eduscience

Kałuże na jezdni w upalny dzień?

Czy widzieliście kiedyś na asfaltowej drodze w upalny dzień migoczące na horyzoncie kałuże, choć od dłuższego czasu nie padało w okolicy? Po zbliżeniu się do miejsca, gdzie miała być kałuża, nie ma po niej śladu, a kolejne pojawiają się w oddali.…

Czytaj więcej…

Jadowite lekarstwa

Czy jad może nam pomóc? Powszechnie wiadomo, że jad wprowadzony do organizmu może wyrządzić raczej krzywdę niż pożytek. Doniesienia naukowców wskazują jednak na to, że niekiedy jad może mieć zbawienne działanie.

Czytaj więcej…

Czy jednorożce istnieją naprawdę?

Tak! Morskimi jednorożcami można nazwać narwale, które mieszkają w morzach Oceanu Arktycznego. Są spokrewnione z delfinami i innymi waleniami. Ich „róg” to w rzeczywistości prosty, długi, skręcony kieł, jedyny taki w świecie zwierząt. Ale co…

Czytaj więcej…

Zapomniane oblicze pokrzywy

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to jedna z tych roślin, którą poznajemy już we wczesnym wieku i to najczęściej od tej nieprzyjemniej strony. Swędzenie, zaczerwienienie, wysypka to częste efekty spotkania z pokrzywą.

Czytaj więcej…

Plamy na Słońcu

Plamy słoneczne były pierwszymi obiektami, które zauważono na powierzchni Słońca już niedługo po wynalezieniu teleskopu. Było to w 1611 roku, chociaż jak się później okazało, wzmianki o plamach na Słońcu odnaleziono w starożytnych kronikach…

Czytaj więcej…

Obłoki srebrzyste

Jeśli późnym letnim wieczorem, gdy niebo przybierze barwę ciemnogranatową, spojrzymy w kierunku północnym, to czasem na tle pogodnego nieba możemy spostrzec delikatne, bardzo podobne do chmur pierzastych, lśniące srebrzysto-biało obłoki.

Czytaj więcej…

Co mogą zmierzyć sejsmometry?

Sejsmometry potrafią zarejestrować trzęsienie ziemi – to żadna sensacja. W końcu do tego zostały zaprojektowane i zbudowane. Ale ta czuła aparatura potrafi zarejestrować coś więcej.

Czytaj więcej

Jak się żyje pod biegunem?

Wbrew temu, co wyobrażają sobie niektórzy – całkiem nieźle. Może w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie nie ma wszystkiego, co jest potrzebne do szczęścia, ale na pewno jest to, co niezbędne do pracy i normalnego funkcjonowania.

Czytaj więcej

Kamizelka ratunkowa z drzewa

Czym wypełniane były kamizelki ratunkowe zanim pojawiły się tworzywa sztuczne i skąd w ogóle wzięła się nazwa kapok?

Czytaj więcej

Życie na lodzie i pod lodem

Czy domem może być wielka kra lodowa? Wbrew pozorom, pod lodem i na lodzie morskim toczy się bujne życie. Może być on traktowany jak bogata w pożywienie, całoroczna platforma, w której kanałach i szczelinach, a także na powierzchni, żyje całe…

Czytaj więcej

Życie w łuskach

Jak się okazuje, nawet temat gadzich łusek może być fascynujący... Ale nie tylko gady mają ciała pokryte łuskami. Kto jeszcze? Dowiedz się z artykułu.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie