Eduscience

Ciepło - zimno, czyli o termoregulacji

Człowiek – jako istota stałocieplna – utrzymuje w przybliżeniu taką samą temperaturę ciała przez cały czas. Jednak wahania temperatury otoczenia mogą być bardzo duże. Raz jest ciepło, raz zimno. Jak organizm radzi sobie w takiej sytuacji?

Czytaj więcej…

Drapieżny kot domowy

Właścicielowi kota pewnie trudno zobaczyć w swoim kanapowcu drapieżnika. Ocierający się o nogi futrzak, mruczący na widok miski czy ulubionej zabawki to jednak nadal doskonały myśliwy.

Czytaj więcej…

Smog – cichy zabójca

W wyniku wielkiego smogu londyńskiego, który utrzymywał się w tym mieście zaledwie przed 5 grudniowych dni 1952 roku, zmarło w sumie 12 tysięcy ludzi. W czym tkwi zabójczy sekret tego zjawiska?

Czytaj więcej…

Las na Spitsbergenie – krzewinki…

Stare, bo ponad stuletnie drzewa, a mimo to niewielkich rozmiarów. Las na Spitsbergenie jest jedyny w swoim rodzaju, głównie dlatego, że wyższe są od niego nawet grzyby.

Czytaj więcej

Po co nurkowi zakładano ołowiane…

Pierwsze projekty przyrządów służących do wspomagania nurka pod wodą, a nawet podwodnego skafandra można odnaleźć na rysunkach Leonarda da Vinci. Pierwsze prototypy takich przyrządów pojawiły się w czasach wielkich wynalazków.

Czytaj więcej

Powstanie Księżyca

Obecność Księżyca na naszym niebie jest tak oczywista, że prawie zapominamy, jak gwałtowne i dramatyczne były początki jego istnienia.

Czytaj więcej

Mechanizmy obronne roślin

Samoobrona roślin – niektóre mechanizmy obronne roślin można zaobserwować podczas spaceru lub letniej wędrówki, niektóre dopiero w powiększeniu mikroskopowym.

Czytaj więcej

Reliktowy „las karboński ” w okolicy…

„Las karboński” już niedługo odrodzi się po zimowym śnie, jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczki EDUSCIENCE do Raciborza.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie