Eduscience

Dlaczego zimą nie ma na drzewach liści?

Skoro fotosynteza zimą nie zachodzi – liście nie są drzewom potrzebne. Ale czy drzewa naprawdę muszą je zrzucać? Czy liście nie mogłyby zostać na drzewach i po prostu nic nie robić? Otóż nie!

Pierwsze kroki ornitologa, cz. 3

Co drugi gatunek ptaka na Ziemi należy do wróblowych. Niektóre ptaki z tego rzędu bez trudu można rozpoznać (jak na przykład posiadaczkę pięknego niebieskiego piórka – prezentowanego na zdjęciu obok), inne są tak podobne do siebie, że nawet…

Efekty korzystania z tablic interaktywnych w praktyce szkolnej

Wprowadzanie nowoczesnych technologii do edukacji szkolnej jest nieuniknionym krokiem w ewolucji edukacji w szybko zmieniającym się współczesnym świecie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Colina Rose’a na temat pozytywnych efektów kształcenia…

Inuici – ludzie morza

Inuici to rdzenni mieszkańcy tundry, są ludem przystosowanym do życia w surowym, arktycznym klimacie. Ich życie zmienia się obecnie w szybkim tempie…

Poznajcie leptodorę

Zwierzęta drapieżne to lwy, tygrysy, jastrzębie... Jakie inne zwierzęta przychodzą wam do głowy? Może rekiny? Najwyższy czas poznać leptodorę (Leptodora kindtii), przezroczystego drapieżnika grasującego ... z koszykiem w jeziorach i sadzaw…

Czy sejsmolodzy lubią hazard?

Jedną z podstawowych przyczyn powstania sejsmologii była potrzeba przewidywania trzęsień Ziemi. Po upływie ponad 100 lat od wprowadzenia rejestracji sejsmicznej cel ten nadal nie został osiągnięty w sposób, który zadowoliłby zarówno naukowców,…

Obserwator nieba

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…

Czytaj więcej

Geologia

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Czytaj więcej

Zadziwiająca przyroda

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Czytaj więcej

Polska Stacja Polarna…

Film i zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Astronomia

ILE JEST PLANET W UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…

Czytaj więcej