Eduscience

Introwertyk w klasie

„Jestem dziś szczęśliwy, więc przestań do mnie mówić i zostaw mnie samego”. Dla większości Czytelników powyższe zdanie może wydać się niedorzeczne. Przecież człowiek czuje się szczęśliwy w kontaktach z innymi ludźmi, a dopiero smutek i przygnębienie…

Pierwsze kroki ornitologa, cz. 2

Łąka? Las? Jezioro? A może w innym środowisku zauważyliśmy ptaka? Jakie miał nogi, jaki dziób? Blaszkodziobe? Drapieżne? Albo…? Na co zwrócić uwagę, rozpoznając gatunek zaobserwowanego ptaka.

Bezpieczne zasoby internetowe nie tylko dla najmłodszych, cz. 2

Nowoczesne technologie towarzyszą dzieciom od urodzenia. Współcześni uczniowie lepiej przyswajają wiedzę, gdy lekcje są wzbogacone multimediami. Stwarzajmy więc im takie sytuacje, w których będą mogli się uczyć i jednocześnie bawić. W artykule…

Jak się żyje pod biegunem?

Wbrew temu, co wyobrażają sobie niektórzy – całkiem nieźle. Może w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie nie ma wszystkiego, co jest potrzebne do szczęścia, ale na pewno jest to, co niezbędne do pracy i normalnego funkcjonowania.

Jakie ssaki można zaobserwować w Bałtyku?

W nawiązaniu do wczorajszego artykułu o walu butlonosym, który po raz pierwszy został zaobserwowany na polskim wybrzeżu, nasuwa się pytanie: które gatunki morskich ssaków są typowe dla Morza Bałtyckiego i w jakiej kondycji są ich populacje?

Obserwator nieba

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…

Czytaj więcej

Geologia

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Czytaj więcej

Zadziwiająca przyroda

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Czytaj więcej

Polska Stacja Polarna…

Film i zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Astronomia

ILE JEST PLANET W UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…

Czytaj więcej