Eduscience

Wal butelkonosy został wyrzucony na brzeg Bałtyku

W sobotę 16 listopada znaleziono na plaży pomiędzy Mielnem a Łazami wyrzuconego przez Bałtyk wieloryba! Pracownicy Stacji Morskiej w Helu zidentyfikowali gatunek jako wala butelkonosego. Jest to pierwsze stwierdzenie tego wieloryba na polskim…

Jak gekon utrzymuje się na pionowych powierzchniach?

W przyrodzie istnieje wiele rodzajów przyciągania. Wiele z nich jest jednak zbyt silne, aby gekon mógł je wykorzystywać – jego odnóże przykleiłoby się do powierzchni, jednak zwierzę musiałoby wykazać się dużą siłą, aby odnóże oderwać w celu…

Ekologia – orzechy w pralce

Ekologiczne czy też naturalne podejście do życia? To w pewnym sensie wyznacznik współczesnych czasów. Ekologia tryumfalnie wkracza lub cichcem wkrada się praktycznie w każdą sferę życia. Owe wejścia wyjątkowo spektakularnie prezentują się tam,…

Alczyk lubi jeść tłusto

Jak wygląda alczyk? To niewielki czarno-biały ptak na oko przypominający miniaturowego latającego pingwinka. Niektórzy mówią, że to skrzyżowanie pingwina z gołębiem ;-). Ten sympatyczny mieszkaniec mroźnej Arktyki najchętniej poluje na tłuste,…

Obserwator nieba

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…

Czytaj więcej

Geologia

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Czytaj więcej

Zadziwiająca przyroda

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Czytaj więcej

Polska Stacja Polarna…

Film i zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Astronomia

ILE JEST PLANET W UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…

Czytaj więcej