Ciśnienie atmosferyczne kontra wysokość
Nie trzeba wspinać się na Mount Everest, żeby zbadać zależność ciśnienia i wysokości. Wystarczy przejechać się kijowskim metrem.
Nie trzeba wspinać się na Mount Everest, żeby zbadać zależność ciśnienia i wysokości. Wystarczy przejechać się kijowskim metrem.
W Krotoszynie uczniowie idą z duchem nowoczesności i poza uczestnictwem w normalnych lekcjach, zgłębiają wiedzę także on-line.
Czym wypełniane były kamizelki ratunkowe zanim pojawiły się tworzywa sztuczne i skąd w ogóle wzięła się nazwa kapok?
Czy są drzewa, które bardziej od innych przyciągają wyładowania atmosferyczne? A może są też takie, które w czasie burzy są względnie bezpieczne?
Starożytni Egipcjanie mieli zdrowsze zęby i dziąsła niż większość z nas. Dlaczego? Ten twardy orzech rozgryzają naukowcy, nie swoimi jednak zębami...
Trzęsienia ziemi w Polsce? Naturalnie!
W roku 2013 zima była wyjątkowo długa i sprawiła nie lada problem bocianom, które, jak każdej wiosny, wracały do Polski, żeby tu wychować swoje potomstwo.
Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…
W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?
Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.
Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…