Eduscience

Przyroda komturom uległa

Jaki wpływ na środowisko wywarły średniowieczne armie, toczące święte wojny przeciwko poganom zamieszkującym wschodnie wybrzeża Bałtyku? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał międzynarodowy zespół badawczy w projekcie „Krucjaty a ekologia”.

Czytaj więcej…

Mechanizmy obronne roślin

Samoobrona roślin – niektóre mechanizmy obronne roślin można zaobserwować podczas spaceru lub letniej wędrówki, niektóre dopiero w powiększeniu mikroskopowym.

Czytaj więcej…

Wspomnienie antarktycznego lata

Kiedy w Polsce wiosna stała się już faktem, a część z Was zaczyna powoli myśleć o wakacyjnych wyjazdach, na Wyspę Króla Jerzego w odległej Antarktyce powoli nadciąga zima. Na wybrzeżu Zatoki Admiralicji pingwiny i ssaki płetwonogie pojawiają…

Czytaj więcej…

Ripplemarki

Natura to wielki artysta. Jej dzieła możemy podziwiać na każdym kroku. Niektóre z nich mamy dosłownie pod naszymi stopami… Wystarczy tylko uważnie przyjrzeć się choćby naszym bałtyckim plażom!

Czytaj więcej

Czy jednorożce istnieją naprawdę…

Tak! Morskimi jednorożcami można nazwać narwale, które mieszkają w morzach Oceanu Arktycznego. Są spokrewnione z delfinami i innymi waleniami. Ich „róg” to w rzeczywistości prosty, długi, skręcony kieł, jedyny taki w świecie zwierząt. Ale co…

Czytaj więcej

Pingwiny i niedźwiedzie polarne –…

Tak powinien nazywać się cykl artykułów o zwierzętach, które często błędnie są umiejscawiane na mapie świata, a ten dzisiejszy tekst doskonale nadaje się na jego rozpoczęcie. Zazwyczaj, kiedy przyznaję się w rozmowie, że spędziłam ponad dwa…

Czytaj więcej

O efekcie oczekiwań interpersonalnych…

Duża część naszych działań wynika z przyjętej i „przyklejonej” dziecku etykiety. Wpływa to nie tylko na nasze zachowania względem dziecka, ale również na jego edukacyjne osiągnięcia.

Czytaj więcej

Kamizelka ratunkowa z drzewa

Czym wypełniane były kamizelki ratunkowe zanim pojawiły się tworzywa sztuczne i skąd w ogóle wzięła się nazwa kapok?

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie