
Odczuwasz niepokój, ale nie wiesz dlaczego? Zapytaj swojego dziadka
O dziedziczeniu cech nabytych…
O dziedziczeniu cech nabytych…
Prezentujemy rozmowę z prof. dr. hab. Henrykiem Okarmą, który zajmuje się biologią i ekologią dużych ssaków drapieżnych i ssaków kopytnych, interakcją drapieżnik – ofiara, inwazyjnymi obcymi gatunkami ssaków, biologią łowiecką oraz ochroną…
Naukowcy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej to wiedzą.
Lubią ciepło i wilgoć. O czym mowa? O grzybach pleśniowych, które często się pojawiają np. na produktach żywnościowych, zwłaszcza w letnie dni.
Burza w górach potrafi zaskoczyć. Warto wiedzieć, co robić, kiedy niestety zastanie nas na szlaku.
W dobie nawigacji satelitarnej umiejętność wyznaczania kierunków świata straciła nieco na znaczeniu, lecz w dalszym ciągu są sytuacje, w których może uratować nam ona życie. Uczą się jej żołnierze jednostek specjalnych i marynarze, ale także…
Nanotechnologia obejmuje projektowanie, tworzenie oraz użytkowanie materiałów, które mają co najmniej jeden wymiar mierzony w nanometrach. W jakim celu produkuje się takie materiały?
W Andach występują niesamowite formacje roślinne. Północne stoki Andów porastają wilgotne lasy równikowe i równikowe lasy górskie, przechodzące w wyżej położonych miejscach w wilgotne zarośla i łąki górskie. Na południu stoki gór pokrywa roślinność…
Rozwój nauki i metod łączności satelitarnej spowodował, że dostęp do badań polarnych prowadzonych na dryfującym lodzie Arktyki może mieć każdy w czasie rzeczywistym, ale pomysł dryfującej stacji powstał wiele lat temu w czasach wielkich polarnych…
Jedną z podstawowych przyczyn powstania sejsmologii była potrzeba przewidywania trzęsień Ziemi. Po upływie ponad 100 lat od wprowadzenia rejestracji sejsmicznej cel ten nadal nie został osiągnięty w sposób, który zadowoliłby zarówno naukowców,…
Czy są drzewa, które bardziej od innych przyciągają wyładowania atmosferyczne? A może są też takie, które w czasie burzy są względnie bezpieczne?
Nanotechnologia obejmuje projektowanie, tworzenie oraz użytkowanie materiałów, które mają co najmniej jeden wymiar mierzony w nanometrach. W jakim celu produkuje się takie materiały?