Czy wiecie, że w Polsce występuje jeden rodzimy gatunek żółwia – żółw błotny? „Nasz” żółw Emys orbicularis (L) to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków polskiej fauny. Jest wpisany do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako…
Bezzałogowe systemy lotnicze to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi techniki w wielu krajach. Są one niezwykle użyteczne dla naukowców zajmujących się badaniem zjawisk z zastosowaniem technik teledetekcyjnych.
W Polskiej Akademii Nauk trwa jeszcze konferencja prasowa na temat poszukiwania fal grawitacyjnych. Polski zespół naukowców POLGRAW przedstawia na niej najnowsze informacje dotyczące badań fal grawitacyjnych. W tym samym czasie odbywają się…
Twoim marzeniem „od zawsze” było zobaczenie najdalszych zakątków Ziemi? Chcesz wziąć udział w naukowej ekspedycji, a może po prostu odkrywasz w sobie żyłkę podróżnika? Niestraszne Ci lodowce, tundra i niedźwiedzie polarne? Masz szansę na PODRÓŻ…
W tytule występuje oczywiście liczba 2015, przedstawiona w postaci sumy czterech kwadratów liczb całkowitych. Matematycy często dla zabawy używają tego rodzaju przedstawień, składając życzenia noworoczne lub urodzinowe.
Czy drzewo może osiągnąć wysokość 20-piętrowego wieżowca?
Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie od ponad 2000 lat rosną olbrzymie drzewa. Słyszeliście o nich?
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat komputer ważący kilka ton został zminiaturyzowany do niewielkiego pudełka, które stawiamy na biurku. Obecnie jesteśmy blisko podobnej rewolucji w chemii, gdzie całe laboratoria zminiaturyzujemy do niewielkich…