Eduscience

„Żelazne żaby” właśnie przestają hibernować

Czy wiecie, że w Polsce występuje jeden rodzimy gatunek żółwia – żółw błotny? „Nasz” żółw Emys orbicularis (L) to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków polskiej fauny. Jest wpisany do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako…

Czytaj więcej…

Jak policzyć pingwiny?

Bezzałogowe systemy lotnicze to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi techniki w wielu krajach. Są one niezwykle użyteczne dla naukowców zajmujących się badaniem zjawisk z zastosowaniem technik teledetekcyjnych.

Czytaj więcej…

Rejestracja fal grawitacyjnych

W Polskiej Akademii Nauk trwa jeszcze konferencja prasowa na temat poszukiwania fal grawitacyjnych. Polski zespół naukowców POLGRAW przedstawia na niej najnowsze informacje dotyczące badań fal grawitacyjnych. W tym samym czasie odbywają się…

Czytaj więcej…

Trójmorski Wierch – jedyna góra w…

Trójmorski Wierch to góra, z której w kierunku południowo-zachodnim wody płyną do Morza Północnego, w kierunku południowo-wschodnim – do Morza Czarnego, a w północnym – do Morza Bałtyckiego. Jak to możliwe?

Czytaj więcej

Weź udział w ogólnoeuropejskiej ankiecie…

Pokażmy, jak polscy nauczyciele uczą przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, jakie metody stosują, z jakich sprzętów i środków dydaktycznych korzystają. Jak się rozwijają, a czego im brakuje? Dołączmy do ogólnoeuropejskiej ankiety nauczyc…

Czytaj więcej

Gdy nauczyciel zgłasza nieprzygotowanie…

W pracy każdego nauczyciela jest taki dzień, kiedy staje przed klasą na lekcji i ma świadomość, że jest dzisiaj nieprzygotowany. Nieważne, jakie są przyczyny: przeciągnięty do późnej nocy powrót z długiego weekendu, przygotowanie kinderbalu…

Czytaj więcej

Skąd się wzięły kości zwierząt w…

W czasie wykopalisk przeprowadzonych w XIX w. w Jaskini Wierzchowskiej Górnej – największej jaskini na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, której długość korytarzy wynosi około 1000 metrów, Godfryd Ossowski dokonał zdumiewających odkryć.

Czytaj więcej

Źródła hydrotermalne – źródła „dymiące”…

Pierwsze źródła hydrotermalne odkryto w 1977 roku podczas ekspedycji morskiej mającej na celu eksplorację Grzbietu Wschodniopacyficznego.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie