Jak mrówki radzą sobie z zimnem i głodem?
Owady, w tym także mrówki, jeszcze śpią, a dokładniej – znajdują się w stanie odrętwienia. A jak przygotowały się do zimy?

Owady, w tym także mrówki, jeszcze śpią, a dokładniej – znajdują się w stanie odrętwienia. A jak przygotowały się do zimy?
We wczorajszej lekcji z Antarktyki wzięło udział prawie 250 klas!
Czy wiecie, że w Polsce występuje jeden rodzimy gatunek żółwia – żółw błotny? „Nasz” żółw Emys orbicularis (L) to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków polskiej fauny. Jest wpisany do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako…
Nauka o komórce inaczej…
Bezzałogowe systemy lotnicze to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi techniki w wielu krajach. Są one niezwykle użyteczne dla naukowców zajmujących się badaniem zjawisk z zastosowaniem technik teledetekcyjnych.
Szpak nad szpaki – błyszczak rudobrzuchy
W Polskiej Akademii Nauk trwa jeszcze konferencja prasowa na temat poszukiwania fal grawitacyjnych. Polski zespół naukowców POLGRAW przedstawia na niej najnowsze informacje dotyczące badań fal grawitacyjnych. W tym samym czasie odbywają się…
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk jest częścią Ośrodka Badawczego Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie.
Skoro fotosynteza zimą nie zachodzi – liście nie są drzewom potrzebne. Ale czy drzewa naprawdę muszą je zrzucać? Czy liście nie mogłyby zostać na drzewach i po prostu nic nie robić? Otóż nie!
Marzysz o arktycznej przygodzie? Chcesz zobaczyć, jak pracują naukowcy na dalekiej północy? Niestraszne CI łodzie, helikoptery, piesze wycieczki? Już w lipcu możesz wyjechać w „podróż życia” na Wyspy Owcze lub do Norwegii! Taką szansę daje…
Zachęcamy do wykorzystania danych z monitoringu przyrodniczego, zgromadzonych przez uczniów w projekcie EDUSCIENCE, a także uświadomienia uczniów jak dużą rolę monitoring środowiska odgrywa w badaniach naukowych i codziennym życiu.
Trójmorski Wierch to góra, z której w kierunku południowo-zachodnim wody płyną do Morza Północnego, w kierunku południowo-wschodnim – do Morza Czarnego, a w północnym – do Morza Bałtyckiego. Jak to możliwe?
