Eduscience

Webinaria Scientix dla nauczycieli

Serdecznie zapraszamy na webinaria dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W cztery kolejne środy o godzinie 15.00 zabierzemy Państwa w podróż do świata nauki. Pokażemy ciekawe materiały do pracy z uczniami i zaprezentujemy różne sposoby…

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Weź udział w ogólnoeuropejskiej ankiecie dla nauczycieli

Pokażmy, jak polscy nauczyciele uczą przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, jakie metody stosują, z jakich sprzętów i środków dydaktycznych korzystają. Jak się rozwijają, a czego im brakuje? Dołączmy do ogólnoeuropejskiej ankiety nauczyc…

Polarna gorączka może dopaść każdego! Sprawdź to!

Jeżeli chcecie przeżyć arktyczną przygodę, ale nie wierzycie, że to możliwe, przeczytajcie relację z konkursu EDU-ARCTIC i z wyprawy na Wyspy Owcze. Piotr Malesa, nauczyciel geografii w Zespole Szkół Politechniki Łódzkiej oraz jego uczeń Jan…

Piąty smak

Słodki – cukier, słona – sól, gorzkie – migdały, kwaśna – cytryna, a umami?

Pingwiny i niedźwiedzie polarne – spotkania niemożliwie

Tak powinien nazywać się cykl artykułów o zwierzętach, które często błędnie są umiejscawiane na mapie świata, a ten dzisiejszy tekst doskonale nadaje się na jego rozpoczęcie. Zazwyczaj, kiedy przyznaję się w rozmowie, że spędziłam ponad dwa…

Obserwator nieba

Chrońmy niebo gwiaździste

Jeden z najwybitniejszych filozofów, Immanuel Kant, w swej pracy „Krytyka czystego rozumu” napisał: „Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. Kant, który żył w XVIII wieku,…

Czytaj więcej

Geologia

Żądni nauki, czy ciekawscy?

W tym miesiącu odbyły się dwie całkiem duże imprezy naukowe i popularyzatorskie, w których brałem udział. Co mogę o nich powiedzieć?

Czytaj więcej

Zadziwiająca przyroda

Mini- i maksiowoce

Strategią życiową roślin nasiennych jest oczywiście „wyprodukowanie” owoców i nasion. Różnorodność ich wielkości, form, kształtów i barw jest przeogromna. Dzisiejszy wpis dotyczy owoców.

Czytaj więcej

Polska Stacja Polarna…

Film i zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z całkowitego zaćmienia Słońca.

Czytaj więcej

Astronomia

ILE JEST PLANET W UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Do niedawna sądzono, że wokół Słońca krąży osiem planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Starożytni astronomie nie mieli pojęcia o istnieniu Urana i Neptuna, za planety uznawali Słońce i Księżyc, a uważana za środek…

Czytaj więcej