Eduscience

Antarktyka w polskich szkołach – po raz kolejny!

U nas zima (choć nie bardzo sroga), a w Antarktyce pełnia lata. Ale czy jest cieplej niż u nas? Czy można na święta udekorować choinkę lub ulepić bałwana, dowiecie się, jeśli weźmiecie udział w pierwszej w 2017 roku transmisji z Polskiej Stacji…

Czytaj więcej…

Dziób zimorodka natchnieniem dla inżynierów

Przyglądanie się naturze i jej rozwiązaniom inżynieryjnym staje się coraz bardziej popularne wśród wielu specjalistów i naukowców. Dzisiaj tekst o tym, jak dziób zimorodka natchnął projektantów szybkich kolei.

Czytaj więcej…

Czy w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund…

W okolicy zatoki Hornsund, nad którą położona jest Polska Stacja Polarna nie ma żadnych miejscowości, piekarz nie dowozi rano świeżego pieczywa, a ulubionych batoników nie kupuje się w sklepie za rogiem. Mimo tego na stole nie brakuje smacznych…

Czytaj więcej

Tajemnicze zwierzę, które jest jednocześnie…

Ślimak, który przekroczył barierę dzielącą świat zwierząt i roślin.

Czytaj więcej

Plamy na Słońcu

Plamy słoneczne były pierwszymi obiektami, które zauważono na powierzchni Słońca już niedługo po wynalezieniu teleskopu. Było to w 1611 roku, chociaż jak się później okazało, wzmianki o plamach na Słońcu odnaleziono w starożytnych kronikach…

Czytaj więcej

Obserwatorium Astrogeodynamiczne…

Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Położone jest w Wielkopolsce między Poznaniem a Kórnikiem.

Czytaj więcej

Po co nurkowi zakładano ołowiane…

Pierwsze projekty przyrządów służących do wspomagania nurka pod wodą, a nawet podwodnego skafandra można odnaleźć na rysunkach Leonarda da Vinci. Pierwsze prototypy takich przyrządów pojawiły się w czasach wielkich wynalazków.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie