
Piąty smak
Słodki – cukier, słona – sól, gorzkie – migdały, kwaśna – cytryna, a umami?
Słodki – cukier, słona – sól, gorzkie – migdały, kwaśna – cytryna, a umami?
Tak powinien nazywać się cykl artykułów o zwierzętach, które często błędnie są umiejscawiane na mapie świata, a ten dzisiejszy tekst doskonale nadaje się na jego rozpoczęcie. Zazwyczaj, kiedy przyznaję się w rozmowie, że spędziłam ponad dwa…
Karbon to okres geologiczny, od którego upłynęło około 300 milionów lat. Czy w lesie karbońskim można wykonać fotografie i przywieźć je jako pamiątkę z wakacji?
Eksperymenty fizyczne zaraz po zakończeniu roku szkolnego? Zorza polarna i morsy w czerwcowym upale? Dla finalistów I edycji Konkursu Arktycznego w ramach projektu EDU-ARCTIC to idealny początek wakacji. 5 drużyn z Polski udowodniło już, że…
Kiedy myślimy o kwiatach, przed naszymi oczami pojawia się cała paleta kolorów. Czy zawsze o kolorze kwiatu decyduje informacja zapisana w jego DNA? Czy możemy wymusić na kwiatach zmianę barwy? Tak, ale w jaki sposób? Do eksperymentu będą…
Dowiedz się, jakie projekty zwyciężyły w konkursie, jaką oryginalnością wykazała się szóstka uczniów.
Od dwóch dni trwają matury. Mimo że nie zakwitły kasztany, wszystkim maturzystom życzymy pomyślnie zdanych egzaminów.
Jeżeli chcecie przeżyć arktyczną przygodę, ale nie wierzycie, że to możliwe, przeczytajcie relację z konkursu EDU-ARCTIC i z wyprawy na Wyspy Owcze. Piotr Malesa, nauczyciel geografii w Zespole Szkół Politechniki Łódzkiej oraz jego uczeń Jan…
Kiedy w Polsce wiosna stała się już faktem, a część z Was zaczyna powoli myśleć o wakacyjnych wyjazdach, na Wyspę Króla Jerzego w odległej Antarktyce powoli nadciąga zima. Na wybrzeżu Zatoki Admiralicji pingwiny i ssaki płetwonogie pojawiają…
Plamy słoneczne były pierwszymi obiektami, które zauważono na powierzchni Słońca już niedługo po wynalezieniu teleskopu. Było to w 1611 roku, chociaż jak się później okazało, wzmianki o plamach na Słońcu odnaleziono w starożytnych kronikach…
Miniaturyzacja robi prawdziwą karierę nie tylko wśród telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych. W ostatnich czasach wielkość satelitów wysyłanych na orbitę okołoziemską także drastycznie zmalała.
Dzisiaj prezentujemy historię jednego z kamieni granicznych znajdujących się w Polsce. Państwa, księstwa, hrabstwa znajdujące się niegdyś na terenie Polski obecnie nie istnieją, ale historia wyryta na kamieniach jest warta poznania. Niebawem…