Ciepła woda płynąca w islandzkich kranach jest pochodzenia geotermalnego, więc jest przyjazna środowisku, ale zawiera wysokie stężenia związków siarki, które powodują jej nieprzyjemny zapach.
U nas zima (choć nie bardzo sroga), a w Antarktyce pełnia lata. Ale czy jest cieplej niż u nas? Czy można na święta udekorować choinkę lub ulepić bałwana, dowiecie się, jeśli weźmiecie udział w pierwszej w 2017 roku transmisji z Polskiej Stacji…
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z radością informuje, że ruszył portal projektu EDU-ARCTIC i rozpoczęła się rekrutacja szkół. Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!
Przyglądanie się naturze i jej rozwiązaniom inżynieryjnym staje się coraz bardziej popularne wśród wielu specjalistów i naukowców. Dzisiaj tekst o tym, jak dziób zimorodka natchnął projektantów szybkich kolei.
Zapraszamy do relacji z odwiedzin tego nowoczesnego, bardzo ciekawie zaprojektowanego obiektu – gościł w nim nasz dydaktyk dr Jerzy Giżejewski. Nieoficjalne otwarcie już nastąpiło w lipcu. Budynek jest przeznaczony na prowadzenie zajęć dla studentów…
Wielu z nas chciałoby zostać odkrywcami – znaleźć się w miejscu, gdzie wcześniej nie stanęła stopa człowieka (współczesnego), zrobić coś, czego jeszcze nikt nie dokonał... Czy to jeszcze możliwe we współczesnym świecie?
Pierwsze projekty przyrządów służących do wspomagania nurka pod wodą, a nawet podwodnego skafandra można odnaleźć na rysunkach Leonarda da Vinci. Pierwsze prototypy takich przyrządów pojawiły się w czasach wielkich wynalazków.